WBDC Logo

Club Awards

This page is intended to record the awards gained by the club. If you have won an award whilst a member of the club at any time in the past, please contact a member of the Committee so that the information can be added to this website.

 

YearShowDirector/s AwardsType
2017 Babes in the Wood Graham Pipe
  • NETG: Best Supporting Actor: Jack Williams
Pantomime
MediocrityJames Milne
and Michelle Bacon
  • Best Actor: Paul Galbraith
  • Best Supporting Actor: Charlie Willett
Gimson
2016 Snow White and the Seven DwarfsMichelle Bacon
  • NETG: Best Set
  • NODA: Best Pantomime
    (Region 8)
Pantomime
Sharks in the CustardJane Smith
  • Best Production
  • Best Actress: Pauline Roast
  • Best Supporting Actress: Linda Burgess
Gimson
2015The Little Box of OblivionJane Smith
  • Best Actor: Graham Pipe
  • Best Supporting Actor: Roger Lyons
Gimson
Something WickedIan Lodge
  • Best Original Stage Play: Ian Lodge
Spring Play
Red Riding HoodSue Matten
  • Best Dame: Graham Pipe
Pantomime
2014 Hangover Len Howard
  • Best Actor: Ian Lodge
Gimson
2012 The Unexpected Guest Sue Matten
  • Runner-up Best Young Actor:
    James Milne
Spring Play
2011 Snowed Under Anne-Marie Latter
  • Best Production
Gimson
Dick Whittington Jenny Higgins
  • NETG Wardrobe
  • NETG Front of House
Pantomime
2010 Interior Designs Dafydd Bates
  • Best Actor: Dafydd Bates
Gimson
2009 A Cut in the Rates Debbie Irby
  • Best Production
  • Best Actress: Carol Munt
  • Best Actor: Jack Williams
Gimson
2008 Night's Candles Sue Matten
  • Best Supporting Actress: Lucy Taylor
Gimson
2007 Departure Debbie Irby
  • Best Actress: Sue Matten
Gimson
2006 Crossways Sue Matten
  • Best Production
  • Best Actress: Karen Scollard
  • Best Supporting Actor: Len Howard
Gimson
2004 The Walking Dead Jenny Higgins
  • Best Actor: Mike Dunion
  • Best Young Actress: Sarah Bates
Gimson
2003 Womberang Jenny Higgins
  • Best Supporting Actress: Sue Matten
  • Best Young Actress: Sarah Bates
Gimson
2002 A Dog's Life Mike Dunion
  • Best Production
  • Best Actor: Steve Clark
  • Best Young Actor: Dafydd Bates
Gimson
2001 Snow White's Revenge R Hutson
  • Best Supporting Actor: Len Howard
Gimson
1998 The Yesterday Man Mike Dunion
  • Best Actor: Peter Moss
  • Best Supporting Actress: Linda Burgess
Gimson
1997 One Season's King Peter Moss
  • Best Actor: Mike Dunion
Gimson
1996 A Diffent Way to Die Peter Moss
  • Best Actress: Jan Edmunds
  • Gimson
    1995 Receive This Light Mike Dunnion/Peter Moss
  • Best Production
  • Best Supporting Actor: Peter Moss
  • Gimson
    1994 Interior Designs Mike Dunnion
    • Best Producton
    • Best Actor: Ashley Saunders
    • Best Supporting Actress: Sue Matten
    Gimson
    1993 The Queen's Ring S Jones
    • Best Supporting Actress: Jenny Hornet
    Gimson
    1992 Cup Final S Jones
    • Best Supporting Actor: Mike Dunnion
    Gimson
    1986 The Passing of Mr. Clever Clogs H Neil
    • Best Actor: Richard Cowen
    Gimson
    1984 Festival Nights  
    • Best Production
    • Best Actor: Hamish Neill
    Gimson